Sepetim
Blog

Zeytinyağı Alzheimer’e Karşı Koruyor

Naturel Sızma Zeytinyağı, Annals of Clinical Translational Neurology’ de yayınlanan araştırmaya göre, Alzheimer Hastalığı’ na karşı koruma sağlıyor.

Araştırma Temple Üniversitesi uzmanları tarafından Alzheimer’e yatkın 3xTg fareler üzerinde yapıldı.

Henüz Alzheimer belirtileri göstermeyecek yaştaki bir grup fareye soğuk sızma, ilk ürün zeytinyağından zengin diyet diğerine ise normal diyet verildi.

9 ve 12 ay sonra zeytinyağı verilen fareler hafıza ve öğrenme testlerinde daha başarılı bulunurken fazla kilo da almadıkları görüldü.

Zeytinyağından zengin diyetle beslenen farelerde sinir hücreleri (nöronlar) arasındaki bağlantıyı sağlayan sinapsların bütünlüğünün korunduğu ve nöronlarda otofajinin aktive olduğu tespit edildi.

Uzmanlar, zeytinyağının beyinde amiloid-beta plakların ve nörofibriler düğümcüklerin oluşumunu ve enflamasyonu baskıladığını ve otofajiyi aktive ettiğini düşünüyorlar.

Kısaca, hücrenin kendi kendini yemesi olarak tarif edilen otofaji bir tür geri dönüştürme mekanizması olarak çalışıyor ve bu sayede işe yaramayan hücre bileşenleri yok edilirken, işe yarayacak olanların yeniden kullanılması sağlanıyor.

Otofaji, yaşlanmayı geciktirdiği gibi obeziteden kansere, enfeksiyondan Parkinson’a kadar birçok hastalığı önlediği düşünülüyor.

Gelelim neticeye

Mutfağımızda bulunması gereken iki temel yağdan biri hakiki köy tereyağı diğeri soğuk sıkma zeytinyağıdır.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/