Sepetim
Blog

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimine özgü bitkilerden birisi olan zeytin ağacı, yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve ülkemizde bolca bulunan bir bitkidir. Zeytin ağacı yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilen uzun ömürlü ve verimli bir ağaçtır. Bu bakımdan bir tane zeytin ağacı dikip nesiller boyu onun meyvesinden faydalanmak mümkün. Etli ve yağlı bir meyve olan zeytin, yüksek besin değeri ve her derde deva içeriğiyle kişinin günlük besin ihtiyacını yüksek oranda karşılar. Zeytin meyvesi kahvaltılarda, yemeklerde tüketilebilir, yaprağında bulunan tanen uçucu yağlar, organik asitler ve rezin tıpta ve kozmetik dünyasında kullanılır. Zeytin ağacının, meyvesinin ve yapraklarının tıbbi alanda, beslenme endüstrisinde geniş bir kullanım alanı vardır.

 • Zeytinin besleyici değeri yüksektir.
 • Zeytin; yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerir.
 • Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığını korur.
 • Zeytinyağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir.
 • Zeytinyağı; sağlıklı yağlar, skualen (insan cildinin başlıca bileşenlerinden), oleik acidas (kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır), fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır.
 • Zeytinyağı, cildi makyaj malzemelerindeki kimyasalların etkisinden korur.
 • Zeytin ağacının yaprağı ve gövdesi de % 5 çay halinde idrar söktürücü, iştah açıcı ve ateş düşürücü özellik taşır.
 • Zeytinin tansiyon düzenleyici ve şeker hastalığını azaltıcı etkisi vardır.
 • Zeytinyağı, saç ve cilt bakımında sıklıkla kullanılır.
 • Zeytinyağı; saç derisini besler, saç dökülmesinin ve kepeğin önüne geçer, saç derisindeki deformasyonları giderir ve yeni saç oluşumunu destekler.
 • Zeytinyağı içeren duş jelleri, şampuanlar, bakım kremleri, sabunlar cildi dışarıdan gelen dış etkenlere karşı korur, cildi nemlendirerek yaşlanmanın önüne geçer.
 • Doğal zeytinyağı içeren kozmetik ürünler, ciltte kimyasal kalıntı bırakmadığından kullanım alanı giderek genişlemektedir.
 • Zeytin ve zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde sindirim ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini düzenler.
 • Zeytinyağı alternatif tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Doğal zeytinyağı cilt sağlığı ve güzelliğinin dostudur

Cildin doğal yapısının bozulmaması için temel kural; yeme, içme, bakım gibi cildi ilgilendiren tüm alanlarda en doğal besinlerin, ürünlerin kullanılmasıdır. İşte bu bağlamda zeytin ve zeytinyağının da cildin doğal yapısına en uygun bitkisel ürün olduğu bilinmektedir. Zeytinyağının baştan ayağa tüm vücut sağlığı ve bakımında kullanılıyor olması da buradan gelmektedir.

 • Zeytinyağı içerdiği bitkisel yağ sebebiyle kuru ciltlerde yüzde, saç derisinde, kuruyan ve sertleşen dizlerde, dirsekler, topuklarda besleyici ve onarıcı olarak kullanılır. bu sebeple cilt kuruluğundan şikayetçi olanların akşam yatmadan önce cildine zeytinyağı sürmeleri önerilir.
 • Cilde düzenli aralıklarla zeytinyağı sürmek cildin doğal nemini ve canlılığını korumasını sağlar.
 • Püre haline getirilmiş avokado ve zeytinyağı cilde 20-25 dakika masaj yaparak uygulandığında cilt gençleşir, güzelleşir. Haftada 1-2 kez düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişiler cildin yaşlılıktan kaynaklı kırışıklıklardan ve deformasyonlardan kurtulduğunu görürler.
 • Zeytinyağının besleyici ve onarıcı etkisi ciltteki yara, yanık izlerinde ve lekelerde etkilidir.
 • Zeytinyağı; serbest radikallerin yaşam kabiliyetlerini kısıtlar ve cilde zarar vermelerini engeller.
 • Zeytinyağı; tümör oluşumunu önler, cilt ve deri kanseri hücrelerini yok eder.
 • Ciltteki leke ve kırışıklıkların etkisini azaltır, yenilerin oluşumunu engeller.
 • Hamilelik, hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle ciltte oluşan çatlakların üzerine haftada 3-4 kez düzenli olarak zeytinyağı sürerek çatlaklardan kurtulmak mümkün olur.
 • Çok yağlı olamayan kuru ya da normal ciltlerde makyaj temizliğinde zeytinyağı kullanılabilir. Bu sayede cilt, kimyasal temizleyicilerin zararlı etkilerinden korunur, temizlenir, beslenir ve nemlenir.
 • Zeytinyağı cilt için güçlü bir antioksidandır. Bu bakımdan serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş, deformasyon ve yaşlanma etkileri zeytinyağı ile onarılır.
 • Cilde düzenli olarak zeytinyağı sürerek hücre oluşumu ve yenilenme süreci hızlandırılabilir.
 • Zeytinyağı ve deniz suyu karıştırılıp cilde veya bütün vücuda masaj yaparak sürüldüğünde, kuru cilt sorunları ortadan kalkar, cilt pürüzsüz bir görünüm alır ve dinlenir.

Zeytinyağı saçları korur ve besler

Saçları ve saç derisini beslemek amaçlı hazırlanan tüm bakım karışımlarının maskelerinin içinde bir miktar zeytinyağı bulunur. Bu bağlamda saç dostu iddiasıyla piyasaya sunulan şampuanlarında büyük bir çoğunluğu zeytinyağı içerir. Zira zeytinyağının saçı, saç derisini beslediği, saçları canlandırıp güçlendirdiği, kuru saçları nemlendirip beslediği, saçın sağlıklı uzamasına yardım ettiği bilinmektedir.

 • Zeytinyağı saç derisinin hava alarak canlanmasını sağlar.
 • Nemli kalan saçların kuruyup dökülmesini önler.
 • Saç diplerine friksiyon yöntemiyle uygulanan ve 20-25 dakika bekletilen zeytinyağı saçların köklerini besler, güçlendirir.
 • Küçük bir kasede bir kahve fincanı su, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp saç diplerine ve uçlarına sürerek yaklaşık yarım saat bekletilmesi önerilir. Bu bakım düzenli olarak uygulandığında saçlar yumuşar, doğal bir parlaklık kazanır, kafa derisi de canlanır.

Zeytinyağı ayak ve el bakımında en doğal yardımcıdır

Kışın kuruyan, çatlayan eller, cansızlaşan, kırılan tırnaklar, özellikle yazın nasır tutan topuklar için en doğal ve etkili bakım ürünü zeytinyağıdır. Yoğun ve yorucu bir günün ardından tüm yorgunluk ayaklarda birikir, akşam ayaklar ağrıdan sızlar. Böyle günlerde bir litre ılık suyun içine yarım çay bardağı doğal zeytinyağı dökerek ayakları bu suyun içinde 15-20 dakika bekletmek tüm günün yorgunluğunu alacaktır. Bu sayede hem ayaklardaki yorgunluk gider hem de ayaklar, topuklar, parmaklar, ayak tırnakları beslenir, cilt yenilenir. Bu uygulamanın ardından ayaklara kese yaparak cildin tüm ölü hücrelerden arınması sağlanır.

Zeytinyağı sindirim sistemini düzenler

Özellikle kışın çok sık karşılaşılan kabızlık, basur gibi sindirim sistemi sorunları için en hızlı ve doğal çözüm zeytinyağıdır. Öyle ki 1 tatlı kaşığı zeytinyağı içerek kabızlık sorunu bir saat içinde çözülebilir. Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerdiği için sindirim sisteminin düzenli çalışması ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bunun için yemeklerde, çorbalarda, salatalarda düzenli olarak zeytinyağı kullanılması önerilir.

Zeytinyağı meme ve kolon kanseri riskini azaltır

Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından olan meme ve kolon kanserlerinin önüne geçebilmenin yollarından birisi de düzenli olarak doğal zeytinyağı tüketilmesidir. Zeytin ve zeytinyağı vücutta kanserli hücre üremesini önleyici ve var olan kanserli hücrelerini de küçültücü etkiye sahip olduğundan kanser riski taşıyanların zeytinyağı tüketmeleri daha önemlidir.

Zeytinyağı, meme ucu çatlaklarını iyileştirmenin doğal formülüdür

Kadınlarda doğum sonrasında ve emzirme döneminde sıkça yaşanan meme ucu çatlakları için pek çok krem bulunmaktadır. Ancak bunların içeriği ve bebeğe zararı olup olmayacağı konusunda bazı şüpheler bulunur. Oysaki meme uçlarına zeytinyağı ile masaj ve bakım yapılırsa hem var olan çatlaklar iyileşir hem de yeni çatlak oluşumu önlenir.

Zeytinyağı diyabeti önler

Diyabet günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Zeytinyağının içeriğinde bulunan kan şekerini dengeleyici kimyasallar, diyabeti önlemeye, etkisini azaltmaya yardımcıdır. Hatta zeytinyağının vücutta insülin hormonu görevi yaparak kanda biriken şekeri hücrelere enerji olarak ulaştırdığı böylelikle kan şekerinin yükselmesini engellediği bilinmektedir.

Zeytinyağı kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir

Zeytinyağı ve çay gibi demlenerek tüketilen zeytin yapraklarının kan basıncını düzenleyici, dengeleyici özelliği olduğu bilinir.

Zeytinyağı kolesterolü dengede tutar

Kolesterol ile ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma, kolesterolü düzenlemekte en etkili doğal besinlerden birisinin zeytinyağı olduğunu göstermektedir. Özellikle doğal ve soğuk sıkım zeytinyağlarının kolesterol oranının dengede tutulmasına en üst düzeyde fayda sağladığı bilinmektedir.

Zeytinyağı karaciğer dostudur

Zeytinyağı yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden, serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engeller ve karaciğeri korur. Zira vücuttaki serbest radikallerden en fazla ve en olumsuz etkilenen organımız karaciğerimizdir. Karaciğerin vücudu temizleme görevi vardır, sağlıklı ve güçlü çalışan bir karaciğer tüm vücudun tam fonksiyonla çalışmasını sağlar. Zeytinyağı sayesinde serbest radikallerden ve toksinlerden korunan karaciğer de sağlıklı bir bireyin için en çok ihtiyaç duyduğu uzuvdur.

Zeytinyağı Alzheimer hastalığından korur

Alzheimer hastalığına sebep olan en önemli etken “phytonutreint”tir. Zeytinyağının içeriğinde doğal olarak bulunan fenolik bileşik “oleocanthal” da bu unsuru ortadan kaldırmakta oldukça etkilidir. Bu bakımdan beslenmesinde düzenli olarak zeytinyağı kullanan kişilerin beyin ve zihinsel sağlığının daha canlı ve güçlü olduğu, dolayısıyla da Alzheimer’den korunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hatta zeytin ve zeytinyağının bolca bulunduğu, tüketildiği bölgelerdeki kişilerde Alzheimer görülme sıklığının diğer bölgelere göre daha az olduğu da tespit edilmiştir.

Zeytinyağı kemikleri korur ve güçlendirir

Zeytinyağı yüksek oranda mineral ve kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerde kireçlenmeyi, kemik erimesini önler, kemikleri güçlendirir. Bununla birlikte düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerin kemiklerinin daha esnek olduğu ve kolay kırılmadığı da bilinmektedir. bu sayede osteoporoz, romatoid artrit gibi kemik bozuklukları da önlenecektir.

Zeytinyağı ruh sağlığımızı korur

Günümüzün modern ve stresli yaşamı, hemen herkeste az ya da çok ruhsal sıkıntılara yol açmakta, sinir sistemini yıpratmaktadır. Aşırı stres ve yalnızlık sonucu oluşan depresyon kişinin sadece ruh sağlığını değil, aynı zamanda fiziksel sağlığını da bozmaktadır. Ancak bu bağlamda yapılan araştırmalar düzenli olarak yemeklerde zeytinyağı kullanan ya da günde 1 çay kaşığı zeytinyağı içen kişilerin stres ve depresyona yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Zeytinyağı stres ve depresyon kaynaklı ruhsal ve fiziksel hastalıkları önlemekte, ruhsal dinginlik vermektedir.

Zeytinyağı metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını da hızlandırır

Zeytinyağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını sağlar. Zeytinyağı ile yapılan yemekler bünye tarafından daha kolay ve hızlı hazmedilir, sindirilir ve dışkı yoluyla vücuttan atılması daha kolay olur. Bu sayede kişi daha kolay kilo verebilir. Zira sindirim sistemi doğru çalışmayan ve bağırsakları iyi temizlenmeyen kişiler kilo almaya eğilimlidirler. Ancak zeytinyağı tüketerek bu sorunun önüne geçmek mümkün olur.

Zeytinyağı tüketenlere öneriler

 • Diğer tüm besinlerde olduğu gibi zeytinyağının da gereğinden fazla tüketilmesi ve özellikle de her gün bir tatlı kaşığından fazla içilmesi zararlı olabilir. Bunun için zeytinyağını yemeklerde kullanan kişilerin bir de içerek tüketmelerine gerek yoktur.
 • Aşırı miktarda zeytinyağı tüketimi kişide damar tıkanıklığına sebep olabilir.
 • Zeytinyağının fazla tüketilmesi metabolizmanın yağ dengesini bozabilir.
 • Cilt bakımında her gün ya da iki günde bir sade zeytinyağı kullanmak bazı ciltlerde soruna sebep olabilir. Bu sebeple her gün kullanılacaksa su ile karıştırılmasında fayda vardır.
 • Zeytinyağını cilt bakımında, saç bakımında ya da beslenmede kullanılması durumunda maksimum fayda alabilmek için, mutlaka en doğal ve soğuk sıkım olanın tercih edilmesi gerekir.